
Zachowaj piękno swojej biżuterii na dłużej!
Po pewnym czasie na Twojej biżuterii pojawiają się zabrudzenia? Kamienie mniej się błyszczą? Odcień nie jest taki jak w dniu zakupu? Po części wynika to z faktu noszenia ozdób, które mają kontakt ze skórą, a więc z naturalnie wytwarzanym przez nią tłuszczem, potem i zawartymi w nim substancjami chemicznymi (w tym z solą).
Niestety, na biżuterię którą nosisz wpływ mają również kosmetyki, których używasz: kremy, perfumy, dezodoranty. Jeśli znajdują się na skórze, to noszone przez Ciebie ozdoby mają z nimi kontakt. Nie oznacza to, że w celu ochrony biżuterii należy ograniczyć jej używanie – wręcz przeciwnie! Pierścionki, naszyjniki czy kolczyki leżące na półce również będą ciemniały, ponieważ na powierzchni metalu zachodzą procesy chemiczne. Utlenianie sprawia, że błyszcząca powierzchnia matowieje, a jej barwa zmienia się na ciemniejszą. W przypadku niektórych metali, np. srebra mówimy, że biżuteria śniedzieje. Proces ten przebiega szybciej, gdy ozdoby z tego metalu nie są noszone.
Pamiętaj jednak, że dbanie o biżuterię nie należy do zadań z kategorii “trudne”, wymaga jedynie przestrzegania kilku zasad. Oto one:
- Wykonując prace domowe zdejmij biżuterię, nie narażaj jej na uszkodzenia mechaniczne (detergenty) lub mechaniczne (zarysowania).
- Biżuterię przechowuj w zamykanych pudełkach wyłożonych miękkim materiałem. Dzięki temu biżuteria nie będzie narażona na zarysowania czy utlenianie.
- Staraj się nie nosić biżuterii na sąsiednich palcach – powoduje to zarysowania.
- Unikaj kontaktu biżuterii z perfumami, lakierem do włosów czy dezodorantami – zminimalizuje to niepożądane reakcje chemicznych.
- Perły i kamienie naturalne również najlepiej jest czyścić specjalnymi płynami, zwykłe środki chemiczne, zawierające amoniak czy wybielacz, usuwają tłuszcz i pot, jednak pod ich wpływem kamienie tracą połysk.